Paul Hillier
40 let misionářem vokální hudby od středověku po současnost
Pořad o P. Hillierovi uvádí Alexandr Krestovský, redaktor hudební rubriky revue Pandora, představí prostřednictvím komentovaných hudebních ukázek britského vokalistu, sbormistra a dirigenta Paula Hilliera, zakladatele legendárního vokálního souboru The Hilliard Ensemble a nositele celé řady mezinárodních ocenění. Doplní tak své příspěvky v hudební rubrice v posledních dvou číslech revue Pandora.
Alexandr Krestovský, původním povoláním informatik, se od poloviny 80. let minulého století aktivně věnoval vokální hudbě, převážně renesanční vokální polyfonii. V letech 1996 – 2016 působil v triu Protější země, ve kterém hrál na klasickou kytaru, zpíval a recitoval. Soubor Protější země byl založen hráčem na dechové nástroje Jiřím Durmanem a Alexandrem Krestovským v roce 1996 původně jako duo s cílem spojit poměrně rozdílnou hudební zkušenost ve stylově neohraničený hudební výraz s velkým důrazem na improvizaci. Po společných hudebních začátcích v první polovině 70. let, ovlivněných jazzovou avantgardou se Jiří Durman věnuje převážně volně improvizované hudbě společně s Miroslavem Posejpalem, kdežto Alexandr Krestovský působí od 80. let jako zpěvák v souborech staré hudby. Duo Durman – Krestovskýse poprvé veřejně představilo na podzim roku 1996 na jazzovém festivalu v Karlových Varech. Od roku 1999 duo začíná do svých skladeb, jejichž autorem je převážně Jiří Durman, začleňovat různé texty, většinou poezii, ze středoevropského a východoevropského kulturního prostoru, a to v původních jazycích a improvizace se již více podřizuje struktuře a poetice textu. Duo vystupovalo na akcích pořádaných nadací Hermit (klášter Plasy), Nadací a centrem současného umění, uměleckým sdružením Serpens a uspořádalo řadu samostatných koncertů.
V roce 2003 duo začíná spolupracovat se sopranistku Růženou Hejnou a společně s mezinárodním týmem výtvarníků realizuje multimediální projekt „Lovci snů“ podle literární předlohy Milorada Paviće „Chazarský slovník“.
V roce 2004 Protější země již jako trio připravilo opět rozsáhlejší kompozici inspirovanou knihou italského autora Claudia Magrise „Dunaj“, která byla uvedena v Libeňské synagoze. Začátkem března 2007 trio Protejší země koncertovalo na pozvání Českého centra v Moskvě, kde na festivalu M@narchia – umění zemí Střední Evropy vystoupilo s programem „Dunaj“. V červnu 2007 byl v Libeňské synagoze uveden multimediální projekt na text současného českého básníka Miloslava Topinky „Trhlina“. Tento projekt byl v hudebně i vizuálně pozměněné podobě prezentován i v roce 2010 opět v Libeňské synagoze. I v dalších letech se trio věnovalo hudebnímu zpracování textů současných českých básníků (B.Ditrych, Jan Suk) i zahraničních autorů (W.G.Sebald, O.Mandelštam).
Alexandr Krestovský také dlouhodobě spolupracoval jako programátor a designer počítačových výstupů s multimediálním umělcem Arnoldem Dreyblattem (USA/SRN), se kterým se podílel na celé řadě mezinárodních projektůj (viz http://www.dreyblatt.net)